MFN-25FRF52-510R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MFN-25FRF52-510R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 510 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Construction :
Cylindrical
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Resistance :
510Ohm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
MFN
Lead Diameter :
0.55 mm
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
MFN-25FRF52-510R
YAGEO MFN-25FRF52-510R
FIXED RESISTOR, 510Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,