MCR50JZHJ361
Mfr.Part #
MCR50JZHJ361
Description
RES SMD 360 OHM 5% 1/2W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage - Rated DC :
200V
Max Power Dissipation :
500mW
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
2
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
360Ohm
Datasheets
MCR50JZHJ361
ROHM Semiconductor MCR50JZHJ361
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 360Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C