MCR50JZHFL7R50
Mfr.Part #
MCR50JZHFL7R50
Description
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/2W 2010
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
500mW
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
7.5Ohm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
MCR50JZHFL7R50
ROHM Semiconductor MCR50JZHFL7R50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 7.5Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C