MCR50JZHF8661
Mfr.Part #
MCR50JZHF8661
Description
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/2W 2010
MCR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Height :
550μm
e3
Case Code (Metric) :
Resistance :
8.66kOhm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
500mW
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
MCR50JZHF8661
ROHM Semiconductor MCR50JZHF8661
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 8.66kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C