MCR50JZHF8061
Mfr.Part #
MCR50JZHF8061
Description
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/2W 2010
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
TS 16949
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
200V
Thick Film
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
8.06kOhm
Height :
550μm
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
MCR50JZHF8061
ROHM Semiconductor MCR50JZHF8061
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 8.06kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C