MCR50JZHF1621
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR50JZHF1621
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/2W 2010
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Voltage - Rated DC :
200V
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
TS 16949
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Published :
Case Code (Metric) :
Series :
MCR
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Max Power Dissipation :
500mW
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
711.2μm
Resistance :
1.62kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
MCR50JZHF1621
ROHM Semiconductor MCR50JZHF1621
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.62kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C