MCR50JZHF14R7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR50JZHF14R7
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/2W 2010
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
500mW
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Case Code (Imperial) :
Resistance :
14.7Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Reference Standard :
TS 16949
Voltage - Rated DC :
200V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Series :
MCR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
711.2μm
Published :
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MCR50JZHF14R7
ROHM Semiconductor MCR50JZHF14R7
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 14.7Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C