MCR25JZHFL8R20
Mfr.Part #
MCR25JZHFL8R20
Description
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/2W 1210
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
Chip
Tolerance :
±1%
Resistance :
8.2Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
MCR25JZHFL8R20
ROHM Semiconductor MCR25JZHFL8R20
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 8.2Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C