MCR25JZHF2431
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR25JZHF2431
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 1210
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thick Film
Height :
711.2μm
Reference Standard :
TS 16949
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
MCR
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Resistance :
2.43kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated DC :
200V