MCR18EZPJ751
Mfr.Part #
MCR18EZPJ751
Description
RES SMD 750 OHM 5% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
200V
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
750Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Construction :
RECTANGULAR
Reference Standard :
TS 16949
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mounting Feature :
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
2
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±5%
Datasheets
MCR18EZPJ751
ROHM Semiconductor MCR18EZPJ751
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 750Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C