MCR18EZHJ363
Mfr.Part #
MCR18EZHJ363
Description
RES SMD 36K OHM 5% 1/4W 1206
yes
Voltage - Rated DC :
200V
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height :
660.4μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±5%
Published :
Resistance :
36kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Thick Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
MCR18EZHJ363
ROHM Semiconductor MCR18EZHJ363
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 36kOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C