MCR18EZHFL5R10
Mfr.Part #
MCR18EZHFL5R10
Description
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistance :
5.1Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Working Voltage :
1.51V
Voltage - Rated DC :
200V
2
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Contains Lead
yes
Case Code (Metric) :
Height :
660.4μm
Additional Feature :
IEC60115-8
Reference Standard :
TS 16949
Tolerance :
±1%
Series :
MCR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
MCR18EZHFL5R10
ROHM Semiconductor MCR18EZHFL5R10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 5.1Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C