MCR18EZHF61R9
Mfr.Part #
MCR18EZHF61R9
Description
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/4W 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
61.9Ohm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
250mW
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
200V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Datasheets
MCR18EZHF61R9
ROHM Semiconductor MCR18EZHF61R9
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 61.9Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C