MCR18EZHF2941
Mfr.Part #
MCR18EZHF2941
Description
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/4W 1206
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Height :
660.4μm
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
MCR
Mount :
Surface Mount
Resistance :
2.94kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Voltage - Rated DC :
200V
FIXED RESISTOR
Datasheets
MCR18EZHF2941
ROHM Semiconductor MCR18EZHF2941
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 2.94kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C