MCR18EZHF28R7
Mfr.Part #
MCR18EZHF28R7
Description
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance :
28.7Ohm
Voltage - Rated DC :
200V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
660.4μm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
MCR18EZHF28R7
ROHM Semiconductor MCR18EZHF28R7
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 28.7Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C