MCR18EZHF13R3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR18EZHF13R3
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
13.3Ohm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Height :
660.4μm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
200V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Series :
MCR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
MCR18EZHF13R3
ROHM Semiconductor MCR18EZHF13R3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 13.3Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C