MCR10EZPJ754
Mfr.Part #
MCR10EZPJ754
Description
RES SMD 750K OHM 5% 1/8W 0805
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
100mW
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
750kOhm
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
MCR10EZPJ754
ROHM Semiconductor MCR10EZPJ754
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 750kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C