MCR10EZPF2671
Mfr.Part #
MCR10EZPF2671
Description
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/8W 0805
Published :
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height :
609.6μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
TS 16949
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
150V
Resistance :
2.67kOhm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
MCR10EZPF2671
ROHM Semiconductor MCR10EZPF2671
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 2.67kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C