MCR10EZPF15R0
Mfr.Part #
MCR10EZPF15R0
Description
RES SMD 15 OHM 1% 1/8W 0805
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Height :
609.6μm
Power Rating :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
15Ohm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
150V
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Reference Standard :
TS 16949
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Datasheets
MCR10EZPF15R0
ROHM Semiconductor MCR10EZPF15R0
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 15Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C