MCR10EZHJ7R5
Mfr.Part #
MCR10EZHJ7R5
Description
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/8W 0805
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
7.5Ohm
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Contains Lead
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Surface Mount :
yes
Construction :
Chip
Published :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
150V
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
MCR10EZHJ7R5
ROHM Semiconductor MCR10EZHJ7R5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 7.5Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C