MCR10EZHJ6R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR10EZHJ6R2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
150V
Height :
609.6μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
125mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
6.2Ohm
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Series :
MCR
Construction :
Chip
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MCR10EZHJ6R2
ROHM Semiconductor MCR10EZHJ6R2
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 6.2Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C