MCR10EZHJ515
Mfr.Part #
MCR10EZHJ515
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/8W 0805
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
125mW
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height :
609.6μm
Resistance :
5.1mOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
150V
Datasheets
MCR10EZHJ515
ROHM Semiconductor MCR10EZHJ515
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 5.1MOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C