MCR10EZHJ395
Mfr.Part #
MCR10EZHJ395
Description
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/8W 0805
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
0805 (2012 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
150V
Surface Mount :
yes
Resistance :
3.9MOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Datasheets
MCR10EZHJ395
ROHM Semiconductor MCR10EZHJ395
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 3.9MOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C