MCR10EZHJ241
Mfr.Part #
MCR10EZHJ241
Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/8W 0805
Construction :
Chip
Mount :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
150V
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±5%
Contact Plating :
Tin
Resistance :
240Ohm
Datasheets
MCR10EZHJ241
ROHM Semiconductor MCR10EZHJ241
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 240Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C