MCR10EZHJ105
Mfr.Part #
MCR10EZHJ105
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 1M OHM 5% 1/8W 0805
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
MCR
Max Power Dissipation :
125mW
Voltage - Rated DC :
150V
Mount :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Chip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
125mW
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
Resistance :
1MOhm
FIXED RESISTOR
Height :
609.6μm
Datasheets
MCR10EZHJ105
ROHM Semiconductor MCR10EZHJ105
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 1MOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C