MCR10EZHF76R8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR10EZHF76R8
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Composition :
Thick Film
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
150V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
Chip
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
76.8Ohm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
125mW
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
125mW
Height :
609.6μm
Case Code (Metric) :
Series :
MCR
Case Code (Imperial) :
Published :
Datasheets
MCR10EZHF76R8
ROHM Semiconductor MCR10EZHF76R8
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 76.8Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C