MCR10EZHF75R0
Mfr.Part #
MCR10EZHF75R0
Description
RES SMD 75 OHM 1% 1/8W 0805
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
125mW
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Mount :
Construction :
Chip
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
150V
Height :
609.6μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
75Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
MCR10EZHF75R0
ROHM Semiconductor MCR10EZHF75R0
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 75Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C