MCR10ERTJ1R1
Mfr.Part #
MCR10ERTJ1R1
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/8W 0805
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±5%
Composition :
Thick Film
Case Code (Metric) :
Power Rating :
100mW
Max Power Dissipation :
125mW
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
1.1Ohm
Voltage - Rated DC :
150V
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
Chip
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
609.6μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Datasheets
MCR10ERTJ1R1
ROHM Semiconductor MCR10ERTJ1R1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.1Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C