MCR100JZHJSR082
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR100JZHJSR082
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.082 OHM 5% 1W 2512
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
Chip
Reference Standard :
TS 16949
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
MCR
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
82mOhm
Temperature Coefficient :
200/ +800ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
1W
Working Voltage :
3.01V