MCR100JZHFLR150
Mfr.Part #
MCR100JZHFLR150
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.15 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
1W
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Feature :
Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
2
Published :
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
150mOhm
Working Voltage :
3.01V
Series :
MCR
Pbfree Code :
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Datasheets
MCR100JZHFLR150
ROHM Semiconductor MCR100JZHFLR150
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 150mOhm, ±1%, -55°C~125°C