MCR100JZHF90R9
Mfr.Part #
MCR100JZHF90R9
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES SMD 90.9 OHM 1% 1W 2512
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reference Standard :
TS 16949
Power Rating :
1W
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
MCR
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Resistance :
90.9Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Surface Mount :
yes
Datasheets
MCR100JZHF90R9
ROHM Semiconductor MCR100JZHF90R9
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 90.9Ohm, ±1%, -55°C~125°C