MCR03ERTF1401
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR03ERTF1401
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
558.8μm
Series :
MCR
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Reference Standard :
TS 16949
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
1.4kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Datasheets
MCR03ERTF1401
ROHM Semiconductor MCR03ERTF1401
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C