MCNA40PD2200TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCNA40PD2200TB
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-240AA
Datasheet
Download
Description
BIPOLAR MODULE - THYRISTOR TO-2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
70mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
40A
Subcategory :
Thyristors
Package / Case :
TO-240AA
Base Product Number :
MCNA40
Voltage - Off State :
2.2kV
IXYS
Operating Temperature :
-40°C~140°C TJ
Packaging :
Box
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.4V
Product Type :
SCR Modules
Trigger Device Type :
SCR
Mounting Style :
Screw Mount
Series :
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
500A 540A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
63A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Technology :
Si
Brand :
IXYS
Circuit Type :
Phase Leg
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Category :
SCR Modules
Current - Hold (Ih) (Max) :
100mA