MCH185A111JK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCH185A111JK
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 110PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Custom Capabilities :
Other Tolerance Value Also Available
Height Seated (Max) :
889μm
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Series :
MCH185A/AN(J TOL)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
110pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Length :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Width :
0.8mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
MCH185A111JK
ROHM Semiconductor MCH185A111JK
MCH185A/AN(J TOL) 110pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
MCH185A111JK Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
MCH185A111JK Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V