MC8640DHX1000HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC8640DHX1000HC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC MPU MPC86XX 1.0GHZ 1023FCCBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Cores :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Bit Size :
32
Address Bus Width :
32
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-609 Code :
e0
Operating Supply Voltage :
1.05V
Halogen Free :
Halogen Free
Length :
33mm
Min Operating Temperature :
0°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Boundary Scan :
yes
Terminal Position :
BOTTOM
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Pitch :
1mm
Frequency (Max) :
1GHz
Frequency :
1GHz
ECCN Code :
3A991
Terminal Form :
Ball
Weight :
5.854205g
Low Power Mode :
yes
Max Operating Temperature :
105°C
Surface Mount :
Data Bus Width :
32b
Format :
Floating Point
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.1V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Supply Voltage :
1.05V
Temperature Grade :
Other
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Speed :
1000 MHz
Packaging :
Bulk
Integrated Cache :
Datasheets
MC8640DHX1000HC
NXP Semiconductors MC8640DHX1000HC
1mm 32-bit Microprocessor 1GHz 1.05V
MC8640DHX1000HC Overview
High reliability is achieved by using advanced packaging methods Bulk. It is a MICROPROCESSOR in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. Turning on and running the embedded microprocessor with a 1.05V voltage supply should be possible. The architecture of the microprocessor is 32-bit. A CPU operates at a frequency of 1GHz. 1.1V is its maximum supply current. For data transfer, there is 32b bandwidth available. Temperatures above 105°C should not be used with the microprocessor. A 2-core CPU is used here. CPU frequency should reach 1GHz. In this case, 1.05V is the starting point.