MC8610TVT800GB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC8610TVT800GB
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
783-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC86XX 800MHZ 783FCBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V 3.3V
Display & Interface Controllers :
DIU, LCD
Graphics Acceleration :
No
RAM Controllers :
DDR, DDR2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Speed :
800MHz
Published :
Packaging :
Tray
Package / Case :
783-BBGA, FCBGA
Series :
MPC86xx
Base Part Number :
MC8610
Additional Interfaces :
AC97, DUART, HSSI, I2C, I2S, IrDA, PCI, SPI
Core Processor :
PowerPC e600
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Datasheets
MC8610TVT800GB
NXP Semiconductors MC8610TVT800GB
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series MC8610 783-BBGA, FCBGA
MC8610TVT800GB Overview
Due to its 783-BBGA, FCBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the MPC86xx series. PowerPC e600 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are DDR, DDR2. Featuring AC97, DUART, HSSI, I2C, I2S, IrDA, PCI, SPI interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 1.8V 2.5V 3.3V I/O running on this CPU. MC8610 is a good way to search for variants of the microprocessor.