MC7447AHX733NB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC7447AHX733NB
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
360-BCBGA, FCCBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC74XX 733MHZ 360FCCBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Core Processor :
PowerPC G4
Co-Processors/DSP :
Multimedia; SIMD
Packaging :
Tray
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
MC7447
Speed :
733MHz
Published :
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Package / Case :
360-BCBGA, FCCBGA
Graphics Acceleration :
No
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Series :
MPC74xx
Datasheets
MC7447AHX733NB
NXP Semiconductors MC7447AHX733NB
PowerPC G4 Microprocessor MPC74xx Series MC7447 360-BCBGA, FCCBGA
MC7447AHX733NB Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 360-BCBGA, FCCBGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~105°C TA. The MPC74xx series contains it. A PowerPC G4 processor powers this CPU. I/O is run at 1.8V 2.5V on this CPU. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MC7447.