MC68MH360ZQ33LR2
Mfr.Part #
MC68MH360ZQ33LR2
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
357-BBGA
Description
IC MPU M683XX 33MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Series :
M683xx
Supplier Device Package :
357-PBGA (25x25)
Ethernet :
10Mbps (1)
RAM Controllers :
DRAM
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
357-BBGA
Speed :
33MHz
Base Part Number :
MC68MH360
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Additional Interfaces :
SCC, SMC, SPI
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - I/O :
5.0V
Graphics Acceleration :
No
Core Processor :
CPU32+
Published :
Datasheets
MC68MH360ZQ33LR2
NXP Semiconductors MC68MH360ZQ33LR2
CPU32+ Microprocessor M683xx Series MC68MH360 357-BBGA
MC68MH360ZQ33LR2 Overview
The embedded microprocessor has been packed in 357-BBGA for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tape & Reel (TR), high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~70°C TA is determined. This is a member of the M683xx series. With a core count of CPU32+, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses DRAM RAM controllers. With its SCC, SMC, SPI interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 5.0V when it comes to I/O. Use MC68MH360 when searching for variants of the embedded microprocessor. Suppliers are offering 357-PBGA (25x25) packages.