MBRTA800100R
Mfr.Part #
MBRTA800100R
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 400A 3TOWER
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature (Max) :
150°C
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
840mV @ 400A
Reverse Current-Max :
1000μA
Average Rectified Current :
400A
Element Configuration :
Common Anode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Chassis Mount
Non-rep Pk Forward Current-Max :
6000A
Datasheets
MBRTA800100R
GeneSiC Semiconductor MBRTA800100R
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 400A 100V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
MBRTA800100R Overview
MBRTA800100R Features
a forward voltage of 1000μA
a forward voltage of 1000μA
MBRTA800100R Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRTA800100R applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23