MBRT12040R
Mfr.Part #
MBRT12040R
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Description
DIODE MODULE 40V 60A 3TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
3
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Current - Average Rectified (Io) :
120A DC
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 20V
Application :
Power
Diode Element Material :
SILICON
Forward Current :
120A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750mV @ 60A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Average Rectified Current :
120A
Peak Reverse Current :
1A
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Three Tower
Min Operating Temperature :
-40°C
JESD-30 Code :
R-PUFM-X3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Terminal Position :
UPPER
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Schottky
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Number of Phases :
1
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Elements :
2
Mounting Type :
Chassis Mount
Case Connection :
Isolated
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Max Surge Current :
800A
Max Operating Temperature :
150°C
Output Current-Max :
60A
Datasheets
MBRT12040R
GeneSiC Semiconductor MBRT12040R
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 120A 40V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
MBRT12040R Overview
A maximum output voltage of 60A can be supported.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 800A.This device will operate when the forward voltage is set to 120A.A reverse voltage peak of 1A is used to power devices like this one.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 1μA, which is the current flowing from that semiconductor device.
MBRT12040R Features
a maximum output voltage of 60A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBRT12040R Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRT12040R applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23