MBRTA60045
Mfr.Part #
MBRTA60045
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 300A 3TOWER
Average Rectified Current :
300A
Isolated
Element Configuration :
Common Cathode
Reverse Current-Max :
5000μA
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature (Max) :
100°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 45V
ECCN Code :
EAR99
UPPER
HTS Code :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 300A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
4000A
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Datasheets
MBRTA60045
GeneSiC Semiconductor MBRTA60045
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 300A 45V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
MBRTA60045L Overview
MBRTA60045L Features
a forward voltage of 5000μA
a forward voltage of 5000μA
MBRTA60045L Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRTA60045L applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23