MBRT500100R
Mfr.Part #
MBRT500100R
Description
DIODE MODULE 100V 250A 3TOWER
SILICON
Peak Reverse Current :
1A
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 20V
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Max Surge Current :
3.5kA
Current - Average Rectified (Io) :
500A DC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880mV @ 250A
Max Operating Temperature :
150°C
Bulk
Output Current-Max :
250A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Terminations :
3
Forward Current :
500A
Average Rectified Current :
500A
Schottky
Pbfree Code :
yes
Datasheets
MBRT500100R
GeneSiC Semiconductor MBRT500100R
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 500A 100V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
MBRT500100R Overview
A maximum output voltage of 250A is supported by array.Array should be a rule to monArrayor the surge current and not allow Array to exceed 3.5kA.The device operates when the forward voltage is set to 500A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 1A.The maximum reverse leakage current from this semiconductor is 1μA, which corresponds to the reverse leakage current from that device when reverse biased.
MBRT500100R Features
a maximum output voltage of 250A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBRT500100R Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRT500100R applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23