MBRT200100
Mfr.Part #
MBRT200100
Description
DIODE MODULE 100V 100A 3TOWER
Stock
66
In Stock :
66
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 20V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Reverse Current :
1A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 months ago)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
3
Forward Current :
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880mV @ 100A
JESD-30 Code :
R-PUFM-X3
Element Configuration :
Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
150°C
Application :
Power
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Average Rectified Current :
200A
Number of Elements :
2
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Output Current-Max :
100A
Min Operating Temperature :
-40°C
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Packaging :
Bulk
Max Surge Current :
1.5kA
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Terminal Position :
UPPER
Published :
2010
Isolated
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Current - Average Rectified (Io) :
200A DC
Datasheets
MBRT200100
GeneSiC Semiconductor MBRT200100
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 200A 100V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
MBRT200100 Overview
An output voltage of 100A is the maximum it can handle.Maintaining a surge current under 1.5kA and not letting it exceed it is the key to preventing it.In this case, the forward voltage has to be set at 200A to operate the device.A reverse voltage peak of 1A is applied to devices like this one.A semiconductor device's maximum reverse leakage current is 1μA, which is the current created by its reverse bias.
MBRT200100 Features
a maximum output voltage of 100A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBRT200100 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRT200100 applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23