MBRT12080
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBRT12080
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 80V 60A 3TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Type :
Schottky
Output Current-Max :
60A
Packaging :
Bulk
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Peak Reverse Current :
1A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Max Surge Current :
800A
Number of Phases :
1
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Three Tower
Factory Lead Time :
6 Weeks
Published :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 20V
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880mV @ 60A
Mount :
Chassis Mount
Case Connection :
Isolated
Forward Current :
120A
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PUFM-X3
Number of Elements :
2
Average Rectified Current :
120A
Terminal Position :
UPPER
Min Operating Temperature :
-40°C
Application :
Power
Current - Average Rectified (Io) :
120A DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Number of Terminations :
3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
Pbfree Code :
yes
Datasheets
MBRT12080
GeneSiC Semiconductor MBRT12080
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 120A 80V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
MBRT12080 Overview
An output voltage of 60A is the maximum it can handle.Maintaining a surge current under 800A and not letting it exceed it is the key to preventing it.In this case, the forward voltage has to be set at 120A to operate the device.A reverse voltage peak of 1A is applied to devices like this one.A semiconductor device's maximum reverse leakage current is 1μA, which is the current created by its reverse bias.
MBRT12080 Features
a maximum output voltage of 60A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBRT12080 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRT12080 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23