MBR60030CT
Mfr.Part #
MBR60030CT
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Twin Tower
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 30V 300A 2TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750mV @ 300A
Mount :
Chassis Mount
Peak Reverse Current :
1A
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Current - Average Rectified (Io) :
300A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Terminal Position :
UPPER
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Surge Current :
4kA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 20V
Package / Case :
Twin Tower
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
30V
Average Rectified Current :
600A
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Output Current-Max :
300A
Application :
Power
Diode Type :
Schottky
Forward Current :
600A
Packaging :
Bulk
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Phases :
1
Max Operating Temperature :
150°C
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
2
Datasheets
MBR60030CT
GeneSiC Semiconductor MBR60030CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600A 30V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
MBR60030CT Overview
Array is capable of supporting a maximum output voltage of 300A.Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 4kA should be the rule.When the forward voltage is set to 600A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 1A.Its maximal reverse leakage current is 1μA, which is the current from that semiconductor device when the device is reverse biased.
MBR60030CT Features
a maximum output voltage of 300A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBR60030CT Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBR60030CT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23