MBA02040C5110FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C5110FRP00
Description
RES 511 OHM 0.4W 1% AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.4W
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
511Ohms
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
REACH SVHC :
Unknown
Diameter :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
400mW
Length :
3.6mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Metal Film
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Termination :
Axial
Max Operating Temperature :
155°C
Power Rating :
400mW
Lead Diameter :
500 µm
Lead Pitch :
5mm
Package / Case :
Vishay MBA02040C5110FRP00
511Ohms, 0.4W, Metal Film,