MBA02040C4990FCT00
Mfr.Part #
MBA02040C4990FCT00
Description
RES 499 OHM 0.4W 1% AXIAL
Power (Watts) :
0.4W
Length :
3.6mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Diameter :
1.6mm
Max Operating Temperature :
155°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistance :
499Ohms
Feature :
Automotive AEC-Q200
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
400mW
Packaging :
Tape and Box (TB)
Termination :
Military Standard :
Not
Not Applicable
Published :
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Vishay MBA02040C4990FCT00
Through Hole 499Ohms, 0.4W, Metal Film,