MBA02040C4222FRP00
Mfr.Part #
MBA02040C4222FRP00
Description
RES 42.2K OHM 0.4W 1% AXIAL
MBA/SMA 0204 - Professional
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Resistance :
42.2kOhms
Power Rating :
400mW
Composition :
Metal Film
Length :
3.6mm
Published :
Contact Plating :
Tin
Diameter :
1.6mm
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated DC :
200V
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.4W
Termination :
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Max Power Dissipation :
400mW
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
155°C
Voltage - Rated :
200V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Not Applicable
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
8 Weeks
Vishay MBA02040C4222FRP00
42.2kOhms, 0.4W, Metal Film,