MBA02040C2492FCT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MBA02040C2492FCT00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 24.9K OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination :
Axial
Military Standard :
Not
Power Rating :
400mW
Max Power Dissipation :
400mW
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
24.9kOhms
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5mm
Tolerance :
±1%
Length :
3.6mm
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.4W
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
200V
Lead Diameter :
500 µm
Published :
Package / Case :
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
155°C
Series :
MBA/SMA 0204 - Professional
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
1.6mm
Vishay MBA02040C2492FCT00
Through Hole 24.9kOhms, 0.4W, Metal Film,