MBA02040C1021FCT00
Mfr.Part #
MBA02040C1021FCT00
Description
RES 1.02K OHM 0.4W 1% AXIAL
Power (Watts) :
0.4W
Package / Case :
Axial
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.6068mm
Resistance :
1.02kOhms
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Diameter :
1.6mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Metal Film
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
400mW
Tolerance :
±1%
Series :
MBA/SMA 0204 - Professional
Vishay MBA02040C1021FCT00
Through Hole 1.02kOhms, 0.4W, Metal Film,